Samsung S27BG652EN 27" Odyssey G65B QHD 1440p 240Hz 1ms Curved Monitor
Have a similar item? Sell yours
Overview & Specs
Condition
Used, Like New
Usage
2 years
Description from Seller
Condition: Excellent, doesn't come with the cover for the back mount.
Testing: Tested all ports, no issues were found
Model: S27BG652EN
Manufacturer Date: 10/2022
Package Contents
  • Original Box - Not Included
  • Monitor - Included
  • Stand/Base - Included, doesn't come with the cover for the back mount
  • Power Adapter/Cable - Included
  • HDMI Cable - Included
  • DisplayPort Cable - Included
  • Remote Controller - Not Included
Design and Display
  • Screen Size: 27 inches
  • Panel Type: VA Curved 1000R
  • Resolution: 2560 x 1440
  • Aspect Ratio: 16:9
  • Refresh Rate: 240Hz
  • Response Time: 1ms
  • HDR Support: HDR600
  • Color Gamut: DCI Coverage 95% (Typ), 88% (Min)
  • Brightness: 350 cd/m²
Connectivity and Ports
  • HDMI Ports: 2 x 2.1
  • DisplayPort: 1 x 1.4
  • USB Ports: 2 x 3.0
  • Audio Output: 3.5mm headphone jack
Adjustability and Ergonomics
  • Tilt: -9.0º(± 2°) ~ 13.0º(± 2°)
  • Swivel: -15.0º ~ 15.0º
  • Pivot: -92.0º ~ 92.0º
  • Height Adjustment: 120.0 ± 5.0
  • VESA Mount Compatibility: 100 x 100 mm
Dimensions and Weight
  • Dimensions (with Stand | WxHxD): 24.24 x 22.76 x 12.24 inch
  • Dimensions (without Stand | WxHxD): 24.24 x 15.13 x 6.5 inch
  • Weight (with Stand): 14.10 lbs
  • Weight (without Stand): 9.92 lbs​
Specifications
  • Brand
    Samsung
  • Panel Type
    VA
  • Screen Size
    27" - 32"
  • Aspect Ratio
    16:9
  • Refresh Rate
    240 Hz
  • Resolution
    2560 x 1440 (1440p 16:9)
  • Form Factor
    Standard
  • Curved
    yes
  • Touchscreen
    No
  • VESA Mountable
    100 x 100
Shipping & Returns
Shipping
This listing is sold out
Estimated arrival
Returns accepted within 30 days
  • Buyer can return this item
  • Buyer must return item within 30 days of delivery
  • Buyer is responsible for return shipping costs
This item is sold out
Published 10/23/2025
This listing is sold out
Jawa Buyer Protection
Jawa Buyer Protection
Receive your item as described or your money back. Learn More
Celestial Computers
Jawa Verified
Overview & Specs
Condition
Used, Like New
Usage
2 years
Description from Seller
Model: S27BG652EN
Manufacturer Date: 10/2022
Package Contents
  • Original Box - Not Included
  • Monitor - Included
  • HDMI Cable - Included
  • DisplayPort Cable - Included
Design and Display
  • Screen Size: 27 inches
  • Panel Type: VA Curved 1000R
  • Resolution: 2560 x 1440
  • Aspect Ratio: 16:9
  • Refresh Rate: 240Hz
  • Response Time: 1ms
  • HDR Support: HDR600
  • Brightness: 350 cd/m²
Connectivity and Ports
  • HDMI Ports: 2 x 2.1
  • DisplayPort: 1 x 1.4
  • USB Ports: 2 x 3.0
Adjustability and Ergonomics
  • Swivel: -15.0º ~ 15.0º
  • Pivot: -92.0º ~ 92.0º
Dimensions and Weight
Specifications
  • Brand
    Samsung
  • Panel Type
    VA
  • Screen Size
    27" - 32"
  • Aspect Ratio
    16:9
  • Refresh Rate
    240 Hz